Działalność społeczna – spotkanie autorskie
W dniu 23 stycznia 2025 r. w Starachowicach w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie Prezydium Delegatury Świętokrzyskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Przewodniczący Prezydium DŚ OPS Jerzy Krawczyk przywitał zebranych i życzył wszystkim szczęśliwego 2025 Roku. Wiceprzewodnicząca Janina Łucak: omówiła IX Sesję IV Kadencji OPS, która odbyła się 28 października w Sali Posiedzeń Sejmu. Prezydium DŚ OPS na spotkaniu: podzieliło się refleksjami n.t. debaty m.in. o sytuacji starszego pokolenia, miejscu seniorów w społeczeństwie, wykorzystaniu ich potencjału jako aktywnych uczestników życia społecznego i politycznego; omówiło Regulamin OPS przyjęty na X Sesji Parlamentarnej Delegatów OPS; przedyskutowało Rekomendacje OPS przyjęte na X Sesji Parlamentarnej Delegatów OPS skierowane do urzędników centralnych i władz samorządowych wszystkich szczebli oraz dla własnych działań programowych.
Przewodniczący: przedstawił swój udział w dniach 30.11 – 04.12 – w ramach wizyty studyjnej w Rzymie w FEDERAZIONE NAZIONALE DELLE ASSOCIAZIONI PER I DIRITTI DEGLI ANZIANI (ADA) DI VOLONTARIATO – ODV –Włochy w ramach projektu partnerstwa europejskiego Erasmus + „Seniorzy bliżej Europy”, którego celem jest aktywizacja osób starszych oraz promowanie społecznego zaangażowania realizowanego przez OPS i organizacje senioralne z Hiszpanii i Włoch; omówił Protokół z Posiedzenia Rady OPS w dniach 11 -12 grudnia 2024 r.; poinformował o Harmonogramie Akredytacji na V Kadencję i pracach z tym związanych w Delegaturze Świętokrzyskiej OPS.
Prezydium DŚ OPS ustaliło termin sprawozdania z działalności Delegatury Świętokrzyskiej i termin następnego spotkania Prezydium na dzień 26 luty 2025 r. Zaplanowano termin wojewódzkiej konferencji Delegatów Delegatury Świętokrzyskiej na dzień 26 marca 2025 r. w Kielcach.
Dorota Jantos
Sekretarz Delegatury Świętokrzyskiej OPS
W dniu 5 czerwca 2024 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku Kamiennej odbyło się spotkanie Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów – Delegatury Świętokrzyskiej w ramach realizowanego zadania pn.: „Wsparcie rozwoju i działań statutowych Stowarzyszenia Obywatelskiego Parlamentu Seniorów” finansowanego z Rządowego Programu Rozwoju organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030. Przybyłych Delegatów i Gości przywitał Przewodniczący OPS DŚ Jerzy Krawczyk – Prezes Zarządu UTW w Starachowicach.
W spotkaniu uczestniczyli: Marzena Okła – Drewnowicz – Minister Do Spraw Polityki Senioralnej, dr Karolina Jarosz – Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. ekonomii społecznej, dr Renata Miszczuk – członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy Minister Do Spraw Polityki Senioralnej, Arkadiusz Bogucki – Prezydent Skarżyska Kamiennej, Piotr Capała – Radny Rady Miejskiej w Starachowicach, Kinga Sawicka – Radna Rady Powiatowej w Starachowicach, Zbigniew Tomczak – Prezes Stowarzyszenia OPS, Krystyna Ozga – Wiceprezes OPS, członkowie Delegatury Świętokrzyskiej OPS, Mirosław Głuchowski – Przewodniczący Starachowickiej Rady Seniorów, Bożena Gaik – członek Powiatowej Rady Seniorów w Starachowicach oraz przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku ze Skarżyska Kamiennej, Kielc, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa, Staszowa.
Pani Minister przybliżyła zebranym seniorom założenia planowanego do wprowadzenia przez Rząd bonu senioralnego, który będzie usługą wspierającą starszą, samotną osobę. W trakcie dyskusji mówiono o problemach w funkcjonowaniu DPS-ów, ZOZ-ów, ZOL-ów, UTW i Rad Seniorów.
Przewodniczący Stowarzyszenia OPS poinformował, że stowarzyszenie realizuje 3 – letni grant z funduszy pozyskanych z Narodowego Instytutu Wolności, dzięki którym zaplanowano 5 spotkań z zakresu bezpieczeństwa seniorów i 5 spotkań n/t partycypacji. OPS będzie organizatorem spotkania Delegatów OPS w dniu 1 października 2024 r. w Sejmie, opswspółpracuje z komisjami w sejmie m.in.: ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, ds. seniorów z terenów wiejskich itd., OPS z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Rzecznikiem ds. Pacjentów planuje działania w ramach funduszu Erasmus+, a także przygotowuje kolejną kadencję OPS – ruch społeczny.
Kolejnymi punktami spotkania były prelekcje szkoleniowe przedstawicieli: ZUS – Marcina Reczko – Kierownika Inspektoratu ZUS w Starachowicach i Agnieszki Kasperskiej – Świca Starszego Specjalisty ZUS w Starachowicach; Komendy Policji – Skarżysko Kamienna – Komisarz Anny Sowińskiej; Banku Spółdzielczego w Suchedniowie – Justyny Komor nt. świadczenia wspierającego, przeliczania emerytur, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bezpieczeństwa seniorów i ich finansów, zastrzegania PESEL i problemów z tym związanych. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia OPS zebranym podziękowała Krystyna Ozga.
Dorota Jantos
Sekretarz OPS DŚ