Forum w Starachowicach

Obywatelski Parlament Seniorów Delegatura Świętokrzyska

Dzień dobry,

Delegaci Świętokrzyskiej Delegatury OPS wzięli udział w Forum Srebrnego Wieku w Starachowicach. Opis wydarzenia i zdjęcia znajdujące się w załącznikach proszę o zamieszczenie w zakładce Świętokrzyskiej Delegatury OPS.

Z góry dziękuję i serdecznie
Pozdrawiam

Janina Łucak przewodnicząca ŚD OPS

Materiały i dokumenty


Konferencja Jubileuszowa w Kielcach

Obywatelski Parlament Seniorów Delegatura Świętokrzyska

Panie Przewodniczący jeszcze raz serdecznie dziękuję za przybycie na
naszą Konferencję Jubileuszową.

Udział Pana w Konferencji dodał powagi i prestiżu, a Delegatów
bardzo ucieszył.

Serdecznie pozdrawiam, Janina Łucak przewodnicząca Świętokrzyskiej
Delegatury OPS.

Materiały i dokumenty


Komunikat Świętokrzyskiej Delegatury

OPS Aktualności, Delegatura Świętokrzyska

Delegaci Świętokrzyskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów informują, że Pan Jerzy Krawczyk w dniu 12 listopada 2025 r z uwagi na stan zdrowia złożył rezygnację z pełnienia mandatu Delegata Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Świętokrzyska Delegatura OPS powołana została 30 lipca 2020 r. z inicjatywy Pana Jerzego Krawczyka, który od początku pełnił funkcję Przewodniczącego.

Pan Jerzy Krawczyk w sposób szczególny przyczynił się zarówno do jej powstania, ale także do rozwoju i ugruntowania jej pozycji.

Jego zaangażowanie, konsekwencja w działaniu oraz praca stanowiły fundament działalności Świętokrzyskiej Delegatury OPS na przestrzeni kilku lat.

Delegaci Świętokrzyskiej Delegatury OPS, wyrażając szczere podziękowanie za kilkuletnią, oddaną pracę i wkład w rozwój organizacji, podjęli decyzję o nadaniu Panu Jerzemu Krawczykowi Tytułu Honorowego Delegata.

Jest to wyraz uznania, szacunku oraz wdzięczności za dotychczasową działalność i nieoceniony wkład w budowanie wspólnoty Świętokrzyskiej Delegatury OPS.

Janina Łucak, Przewodnicząca Świętokrzyskiej Delegatury OPS.

W imieniu Rady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów składam Panu Jerzemu Krawczykowi podziękowanie za wiele lat wspólnej działalności w senioralnym ruchu obywatelskim. Zaangażowanie i inwencja jaką wykazywał wieloletni Przewodniczący Świętokrzyskiej Delegatury OPS były na najwyższym poziomie, a Delegatura była prowadzona w sposób wzorowy.

Pan Przewodniczący Jerzy Krawczyk przyczynił się również do powołania Delegatury Podkarpackiej przekazując podkarpackiej grupie założycielskiej swoje wcześniej zdobyte doświadczenie.

Życzę Panu Jerzemu Krawczykowi dużo zdrowia i pomyślności.

Zbigniew Tomczak, Przewodniczący Rady i Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Sesja sprawozdawczo-wyborcza na V kadencję OPS w Delegaturze Świętokrzyskiej

OPS Delegatura Świętokrzyska

W dniu 12 listopada 2025 r. w Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach odbyła się sesja sprawozdawczo-wyborcza na V kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Delegaturze Świętokrzyskiej.

Podczas sesji został wybrany nowy Skład Prezydium Świętokrzyskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów na lata 2025-2028

Skład Prezydium Świętokrzyskiej Delegatury OPS


Janina Łucak – Przewodnicząca (Kielce)

Józef Lasek – Zastępca Przewodniczącej (Małogoszcz)

Grażyna Miedzińska – Sekretarz (Skarżysko-Kamienna)

Dorota Jantos – Członek Prezydium (Starachowice)

Ewa Piekarska – Członek Prezydium (Kielce)

Grażyna Szlęk – Członek Prezydium (Staszów)

Marek Szczepański – Członek Prezydium (Ostrowiec Świętokrzyski)

Spotkanie z cyklu warsztatów pt. „Temida dla Seniora”

OPS Delegatura Świętokrzyska

W dniu 25 września 2025r. w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 -2030 i zadania pn.: „Wsparcie rozwoju i działań statutowych Stowarzyszenia Obywatelskiego Parlamentu Seniorów” zorganizowane zostały w Starachowicach, woj. świętokrzyskie w Centrum Kreatywności „Pałacyk”, warsztaty dla seniorów 60+ z cyklu „Temida dla Seniora”, których celem było zwiększenie świadomości prawnej wśród seniorów oraz wyposażenie ich w praktyczną wiedzę z zakresu codziennych kwestii prawnych. Wydarzenie to zorganizował Pan Jerzy Krawczyk – Przewodniczący Świętokrzyskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

W warsztatach uczestniczyli członkowie Świętokrzyskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, członkowie Starachowickiej Rady Seniorów, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach, przedstawiciele Klubów Seniora ze Starachowic i Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Starachowicach Pani Wioletta Grosicka. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 38 Seniorów 60+.

Gości eventu przywitał Przewodniczący Świętokrzyskiej Delegatury OPS. W swoim wystąpieniu omówił sprawy związane z działalnością OPS. Poinformował, że zakończony został proces akredytacyjny kandydatów na delegatów V kadencji OPS (2025-2028). Uroczysta XI jubileuszowa Sesja OPS odbędzie się 13 października 2025 r. w Sali Plenarnej Sejmu, na której zgłoszeni kandydaci na Delegatów złożą ślubowanie na kolejną trzyletnią kadencję.

Zaproszeni prelegenci to:

  • Adwokat Hubert Michalski omówił prawa i obowiązki konsumenta;
  • Adwokat Magdalena Ślusarczyk przekazała informacje dotyczące zasad dziedziczenia i prawa spadkowego;
  • Radca prawny Marlena Hallmann przybliżyła zebranym wiedzę nt. zachowku i bezpłatnej pomocy prawnej;
  • Notariusz Marta Uliasz-Wypchło omówiła rolę notariusza w prawie spadkowym i umowy notarialne;
  • Kierownik Inspektoratu ZUS w Starachowicach Marcin Reczko i starszy specjalista ds. emerytalno-rentowych Agnieszka Kasperska-Świca omówili program, który realizować będzie ZUS od października 2025 „Świadome decyzje – bezpieczny senior”;
  • Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach Michał Stępień i inspektor Justyna Rymarska zapoznali uczestników z formami dofinansowań ze środków PFRON dotyczących rehabilitacji osób z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Wszyscy referenci omawiali zagadnienia w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, podawali praktyczne przykłady i kazusy. Chętnie udzielali odpowiedzi i wyjaśnień na szereg pytań zadawanych przez Seniorów, uczestników warsztatów.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz pozytywnym odbiorem uczestników, którzy podkreślali potrzebę kontynuowania podobnych inicjatyw w przyszłości. Cykl „Temida dla Seniora” udowodnił, że edukacja prawna osób starszych jest bardzo potrzebna i jest ważnym elementem wspierania ich samodzielności, bezpieczeństwa i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym.

Informację opracowała
Dorota Jantos

Konferencja Świętokrzyskiej Delegatury OPS

OPS Delegatura Świętokrzyska

Obywatelski Parlament Seniorów Delegatura Świętokrzyska obradował w środę, 26 marca w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu podsumowującym 2024 rok wziął udział wojewoda Józef Bryk. Delegatami  ŚD OPS są przedstawiciele wszystkich środowisk senioralnych  w województwie: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz gminnych Rad Seniorów. Było to  spotkanie podsumowujące  działalność w roku 2024. Delegaci  aktywnie uczestniczyli w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego, inspirowali kierunki polityki senioralnej oraz uczestniczyli w konstruktywnym dialogu z podmiotami życia publicznego i kształtowaniu godnego życia seniorów. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka. - Cenimy seniorów i będziemy im pomagać na każdym szczeblu.  Staramy się tworzyć dogodne warunki do współpracy - powiedział w swoim wystąpieniu Wojewoda.

Jerzy Krawczyk, Przewodniczący Prezydium Świętokrzyskiej Delegatury OPS, podkreślił, że województwo świętokrzyskie jest na pierwszym miejscu w Polsce, gdzie jest najwięcej seniorów w wieku 60+, w stosunku do ogółu mieszkańców. Stanowi to spore wyzwanie dla władz wojewódzkich, jak i gminnych, by skutecznie pomagać seniorom w ich potrzebach.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej  i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Anna Kołomańska przekazała zebranym informację o kreowaniu polityki społecznej i zdrowotnej w województwie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje o całodobowych i dziennych domach opieki, czy klubach seniora.

Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski w swoim wystąpieniu przybliżył delegatom ŚD OPS zadania ustawowe funduszu i realizowane obecnie programy. Pracownice PFRON poinformowały o funkcjonowaniu Centrów informacyjno-doradczych dla osób z niepełnosprawnością oraz o Wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością, działającej w Skarżysku Kamiennej.

Wśród zaproszonych gości i jednocześnie prelegentów była lekarz Monika Pachacz–Świderska pełniąca funkcję Wiceprezydenta Stalowej Woli. Podkreśliła w swoim wystąpieniu, że człowieka nie definiuje wiek metrykalny, ale wiek biologiczny oraz, że wiek senioralny powinna cechować radość i celebrowanie życia. Przestrzeń publiczna powinna kreować pozytywny wizerunek seniora, a sam senior powinien zadbać o swoje zdrowie psychiczne przez odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne i sen.

Podczas spotkania debatowano na temat opieki długoterminowej dla seniorów oraz programów ministry ds. polityki senioralnej m.in.: szkole międzypokoleniowej, prawnej edukacji seniorów oraz mieszkaniach dla seniora.

Dorota Jantos

Posiedzenie Prezydium Delegatury Świętokrzyskiej OPS

OPS Delegatura Świętokrzyska

W dniu 23 stycznia 2025 r. w Starachowicach w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie Prezydium Delegatury Świętokrzyskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Przewodniczący Prezydium  DŚ OPS Jerzy Krawczyk przywitał zebranych i życzył wszystkim szczęśliwego 2025 Roku. Wiceprzewodnicząca Janina Łucak: omówiła IX Sesję IV Kadencji OPS, która odbyła się 28 października w Sali Posiedzeń Sejmu. Prezydium DŚ OPS  na spotkaniu: podzieliło się refleksjami n.t. debaty m.in. o sytuacji starszego pokolenia, miejscu seniorów w społeczeństwie, wykorzystaniu ich potencjału jako aktywnych uczestników życia społecznego i politycznego; omówiło Regulamin OPS przyjęty na X Sesji Parlamentarnej Delegatów OPS; przedyskutowało Rekomendacje OPS  przyjęte na X Sesji Parlamentarnej Delegatów OPS skierowane do urzędników centralnych i władz samorządowych wszystkich szczebli oraz dla własnych działań programowych.

Przewodniczący: przedstawił swój udział w dniach 30.11 – 04.12 – w ramach  wizyty studyjnej w Rzymie w FEDERAZIONE NAZIONALE DELLE ASSOCIAZIONI PER I DIRITTI DEGLI ANZIANI (ADA) DI VOLONTARIATO – ODV –Włochy w ramach projektu partnerstwa europejskiego Erasmus + „Seniorzy bliżej Europy”,  którego celem jest aktywizacja osób starszych oraz promowanie społecznego zaangażowania realizowanego przez OPS i organizacje senioralne z Hiszpanii i Włoch; omówił Protokół z Posiedzenia Rady OPS w dniach 11 -12 grudnia 2024 r.;  poinformował o Harmonogramie Akredytacji na V Kadencję i pracach z tym związanych w Delegaturze Świętokrzyskiej OPS.

Prezydium DŚ OPS ustaliło termin sprawozdania z działalności Delegatury Świętokrzyskiej  i termin następnego spotkania Prezydium na dzień 26 luty 2025 r.  Zaplanowano termin wojewódzkiej konferencji Delegatów Delegatury Świętokrzyskiej na dzień 26 marca 2025 r. w Kielcach.

                                                                                             Dorota Jantos

                                                                       Sekretarz Delegatury Świętokrzyskiej OPS

Obradowała Delegatura Świętokrzyska OPS

OPS Delegatura Świętokrzyska

W dniu 5 czerwca 2024 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku Kamiennej odbyło się spotkanie Ogólnopolskiego  Parlamentu Seniorów – Delegatury Świętokrzyskiej w ramach realizowanego zadania pn.: „Wsparcie rozwoju i działań statutowych Stowarzyszenia Obywatelskiego Parlamentu Seniorów” finansowanego z Rządowego Programu Rozwoju organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030. Przybyłych Delegatów i Gości przywitał Przewodniczący OPS DŚ Jerzy Krawczyk – Prezes Zarządu UTW w Starachowicach.

W spotkaniu uczestniczyli: Marzena Okła – Drewnowicz – Minister Do Spraw Polityki Senioralnej, dr Karolina Jarosz – Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. ekonomii społecznej, dr Renata Miszczuk  – członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy  Minister Do Spraw Polityki Senioralnej, Arkadiusz Bogucki – Prezydent Skarżyska Kamiennej, Piotr Capała – Radny Rady Miejskiej w Starachowicach, Kinga Sawicka – Radna Rady Powiatowej w Starachowicach, Zbigniew Tomczak – Prezes Stowarzyszenia OPS, Krystyna Ozga – Wiceprezes OPS, członkowie Delegatury Świętokrzyskiej OPS, Mirosław Głuchowski – Przewodniczący Starachowickiej Rady Seniorów, Bożena Gaik – członek Powiatowej Rady Seniorów w Starachowicach oraz przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku ze Skarżyska Kamiennej,  Kielc, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa, Staszowa.

Pani Minister przybliżyła zebranym seniorom założenia planowanego do wprowadzenia przez Rząd bonu senioralnego, który będzie usługą wspierającą starszą, samotną osobę. W trakcie dyskusji mówiono o problemach w funkcjonowaniu DPS-ów, ZOZ-ów, ZOL-ów, UTW i Rad Seniorów.

Przewodniczący Stowarzyszenia OPS poinformował, że stowarzyszenie realizuje 3 – letni grant z funduszy pozyskanych  z Narodowego Instytutu Wolności, dzięki którym zaplanowano 5 spotkań z zakresu bezpieczeństwa seniorów i 5 spotkań n/t partycypacji. OPS będzie organizatorem spotkania Delegatów OPS  w dniu 1 października 2024 r. w Sejmie, opswspółpracuje z komisjami w sejmie m.in.: ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, ds. seniorów z terenów wiejskich itd., OPS  z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Rzecznikiem ds. Pacjentów planuje działania w ramach funduszu Erasmus+, a także przygotowuje kolejną kadencję OPS – ruch społeczny.

Kolejnymi punktami spotkania były prelekcje szkoleniowe przedstawicieli: ZUS – Marcina Reczko – Kierownika Inspektoratu ZUS w Starachowicach i Agnieszki Kasperskiej – Świca Starszego Specjalisty ZUS w Starachowicach; Komendy Policji – Skarżysko Kamienna – Komisarz Anny Sowińskiej; Banku Spółdzielczego w Suchedniowie – Justyny Komor nt. świadczenia wspierającego, przeliczania emerytur, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bezpieczeństwa seniorów i ich finansów, zastrzegania PESEL i problemów z tym związanych.  W imieniu Zarządu Stowarzyszenia OPS zebranym podziękowała Krystyna Ozga.

                                                                                          Dorota Jantos

                                                                                           Sekretarz OPS DŚ